אימון גופני לגיל השלישי

אימוני כושר גופני נחוצים לכל אחד ואחת מאיתנו, בכל גיל, לרבות, בני ובנות הגיל השלישי. כיום, לנוכח העלייה המתמדת בתוחלת החיים, קיימת מודעות גבוהה לחשיבותו של האימון הגופני בקרב בני ובנות הגיל השלישי, כאשר מחקרים שונים מעידים על כך שהפעילות הגופנית אצל בני ובנות הגיל השלישי, מפחיתה באופן משמעותי את הסיכויים לחלות במחלות שונות הקשורות לגיל הכרונולוגי, משפרת במידה ניכרת את תפקוד הגוף בביצוע פעולות יומיומיות נחוצות ותורמת רבות גם למצבו הבריאותי והכללי של המתאמן.

חשיבותו של האימון הגופני בגיל השלישי

עלייה בלחץ הדם, שחיקת סחוס, ירידה בצפיפות רקמות העצם, חולשה פיזית, רמת סוכר לא מאוזנת ושיווי משקל ירוד, הם רק חלק מהתסמינים הפיזיולוגיים הנלווים לגיל השלישי המוגדר מגיל 65 ואילך. מגיל זה, אנו עשויים להתמודד עם חולשה כללית של הגוף ותפקוד לקוי של מערכות הגוף השונות, ומכאן נובעת החשיבות הרבה לאימון הגופני בקרב בני ובנות הגיל השלישי. כידוע, אימונים גופניים משפיעים באופן ישיר על הגוף והנפש של המתאמן ללא קשר לגילו הכרונולוגי, וכאשר מדובר בבני ובנות הגיל השלישי, לאימון הגופני ישנם מספר יתרונות משמעותיים ובעלי חשיבות, וביניהם:

  • חיזוק שרירי הגוף, דבר המאפשר למתאמן/ת בגיל השלישי לבצע פעולות יומיומיות באופן בטוח יותר
  • שיפור מדדי לחץ דם והפחתת הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם
  • שיפור משמעותי של שיווי המשקל, דבר המפחית את הסיכון לנפילות ופציעות
  • שיפור מתמיד של תפקוד מערכות הגוף השונות, לרבות, מערכת הלב וכלי הדם ומערכת הנשימה
  • מסייע לשינה רציפה ובריאה יותר
  • משפר את יכולות הריכוז ומפחית את הסיכוי לחלות במחלות דמנציה
  • משפר במידה רמה את מצב הרוח והתחושה הכללית
  • מחזק את הביטחון העצמי ומפחית את התלות באחר בכל הנוגע לביצוע פעולות יומיומית.

סוגי אימונים לבני ובנות הגיל השלישי

ההמלצה הרווחת בקרב רופאים ומאמני כושר בכל הנוגע לפעילות גופנית לבני ובנות הגיל השלישי, היא לגוון בין מספר פעילויות גופניות שנועדו בין היתר לצרכי שיפור ופיתוח סיבולת לב ריאה, לצרכי בניית כוח שריר, לצרכי פיתוח ושיפור היציבות ושיווי המשקל ולצרכי שיפור הגמישות של שרירי הגוף.

יחד עם זאת, חשוב לציין שתוכנית האימונים לבני ובנות הגיל השלישי, חייבת להיבנות בהתאם למצבו הרפואי של כל מתאמן/ת ובהתאם לבעיות הבריאותיות עימן הוא מתמודד במידה כזו או אחרת בהתאם לגילו. בין יתר סוגי הפעילויות הגופניות המומלצות ביותר לבני ובנות הגיל השלישי תוכלו למצוא אימוני הליכה, שחייה, פילאטיס, יוגה, טאי צ'י ואימוני כושר נוספים אותם ניתן להתאים לכל מתאמן/ת בהתאם ליכולות הפיזיות שלו ומצב בריאותו הכללי.

חשוב לדעת: על מנת להתחיל בפעילות גופנית בגיל השלישי, קיימת חשיבות רבה להיוועצות המוקדמת עם גורמים מקצועיים כגון רופאי משפחה ופיזיותרפיסטים.

בנוסף, קיימת חשיבות רבה לכך שתוכנית האימונים תבנה על ידי מאמן כושר מנוסה ומקצועי המתמחה בבניית תוכניות אימונים לבני ובנות הגיל השלישי בהתאם למצבם הבריאותי – רפואי, ושתוכנית האימונים תהיה מבוססת על מסגרת פעילות כזו או אחרת המשלת בתוכה את כל סוגי הפעילויות הגופניות המומלצות לגיל השלישי, כאשר מוקצה זמן מוגדר לכל פעילות גופנית באופן כזה שיאפשר התמדה מצד המתאמן/ת.

Fitness_trainer#

Fitness_trainer#